وزیر نفت گفت: دولت یازدهم و دوازدهم حرکت بزرگی برای گازرسانی روستایی و شهری با هدف توسعه رفاه مردم انجام داده است.

بیژن زنگنه (دوشنبه، یکم بهمن‌ماه) در آیین رسمی بهره‌برداری از خط انتقال گاز کهنوج – جیرفت اظهار کرد: گازرسانی به منطقه جنوب کرمان به‌عنوان زیربنای مهم توسعه این منطقه با هزینه ۴۰۰ میلیارد تومانی انجام شده است.

وی با اشاره به اینکه در سال‌های فعالیت دولت یازدهم و دوازدهم حرکت بزرگی برای گازرسانی روستایی و شهری انجام شده است، یادآور شد: تاکنون ۱۷هزار میلیارد تومان به این موضوع اختصاص یافته و این مبلغ در اختیار سازندگان ایرانی قرار گرفته است.

وزیر نفت، افزایش اشتغال برای پیمانکاران و سازندگان داخلی را هدف اجرای پروژه‌های گازرسانی روستایی و شهری اعلام کرد و گفت: هم اکنون ۸۰ درصد جمعیت روستایی و ۹۸ درصد جمعیت شهری ایران از نعمت گاز طبیعی برخوردارند که رکورد بی‌نظیری در جهان است.

زنگنه، محقق شدن این هدف را به برکت تلاش‌هایی دانست که برای تولید گاز انجام شده است و افزود: در دولت یازدهم و دوازدهم معادل ۱۴ فاز استاندارد پارس جنوبی عملیاتی شده است و مقدار برداشت گاز از این میدان مشترک از رقم روزانه ۲۸۰ میلیون مترمکعب در پایان سال ۹۱ به رقم کنونی حدود ۶۰۰ میلیون مترمکعب در روز رسیده که این به معنای پیشی گرفتن از کشور قطر است.

وی میانگین تولید ۱۰ ماه گاز کل کشور را ۸۴۰ میلیون مترمکعب در روز عنوان کرد و گفت: این رقم نسبت به سال ۹۱، ۳۵ درصد افزایش یافته است.

زنگنه با بیان این که این دولت در جهت گازرسانی روستایی با هدف توسعه رفاه مردم و ایجاد زیرساخت‌ها گام بر می‌دارد، ضمن قدردانی از معاون اول رئیس جمهوری برای حضور در این مراسم گفت: از همکاران خود نیز برای تسریع در گازرسانی قدردانی می‌کنم و از آنها می‌خواهم با جدیت کارشان را ادامه دهند.

خط انتقال گاز کهنوج – جیرفت وظیفه گازرسانی به سه شهرستان و ۷۸ روستا، دو شهرک صنعتی و یک جایگاه عرضه گاز طبیعی فشرده (CNG) در جنوب استان کرمان را به‌عهده خواهد داشت.